Haber

Almanya Başbakanı Scholz’dan savaş sonrası Rusya ile işbirliği sinyali

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’daki savaşın sona ermesi halinde Rusya ile ekonomik işbirliğinin yeniden başlatılabileceğinin sinyalini verdi.

Olaf Scholz, Alman Ekonomik İlişkileri Doğu Komitesi’nin 70. yıl dönümü etkinliğinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın savaşın sona ermesinden sonra da Avrupa kıtasının en büyük ülkesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Bu nedenle bu döneme hazırlanmanın merkezi değerde olduğunu söyleyen Scholz, “Bir şey açık, şu anda ilişkilerimiz geriye gitti. Ancak savaşı bitirmiş bir Rusya ve kendileri için farklı bir gelecek arzulayan Rus vatandaşları. Aynı zamanda ekonomik işbirliğini yeniden başlatmanın mümkün olacağı şansına da ihtiyaçları var.” Sözleriyle, savaşın sona ermesi durumunda Rusya ile ekonomik işbirliğinin sinyallerini verdi.

Ancak bunun şu anda olmayacağını, aksine Rusya’ya yönelik yaptırımları sıkılaştırdıklarını belirterek, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı savaşla sadece Ukrayna’nın altyapısını, şehir ve köylerini yok etmekle kalmıyor, canları da yok ediyor. Putin Rusya’nın geleceğini de mahvediyor, onu da mahvediyor.” söz konusu.

Putin’in amacının yeni bir imparatorluk olduğunu savunan Scholz, bunun için Ukrayna’nın köprülerinin, altyapısının, elektrik ve su kaynaklarının yok edildiğini vurguladı.

Almanya Başbakanı, kadın, erkek, yaşlı ve çocukların füzelerle vurulduğuna dikkati çekerek, “Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir. O yüzden Rusya bu savaşı kazanmamalı ve Rusya bu savaşı kazanamayacak. ” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu